Başkanın Mesajı

Saygıdeğer Sektör Mensuplarımız,

Öncelikle Türk plastik sektörünün sivil toplum yapılanmasında ilk günden itibaren verdiği emek sebebiyle Plastik Sektörümüzün Onursal Başkanı Muammer Yüceler başta olmak üzere bugüne kadar tüm sivil toplum kuruluşlarımızda görev almış olan başkanlara ve yönetim kurullarına, sektörümüz adına minnet duygularımı iletmek istiyorum. 

Günümüz dünyasında sivil toplum kuruluşları sadece temsil ettikleri grup için değil ülkelerde demokrasinin yerleşmesi için de önemli roller üstleniyorlar. Özellikle mevzuatların yazılması sürecinde proaktif bir tutumla olası etkilerinin değerlendirilmesi ve ilgili kamu otoriteleri nezdinde girişimlerde bulunarak mevzuatların tüm grupların çıkarını göz önünde bulundurarak düzenlenmesini mümkün kılması sebebiyle sivil toplum kuruluşları demokrasinin sağlıklı işlemesinde önemli bir rol oynuyorlar. Kurulduğu 2011 yılından bu yana hızla büyümeye devam eden ve geldiğimiz noktada plastik sektöründe faaliyet gösteren tüm derneklerin üyesi olduğu federasyonumuz da ülkemizdeki etkin sivil toplum kuruluşlarının en güzide örneklerinden birini teşkil ediyor.

Geçtiğimiz birkaç yıllık süreçte önce pandemi sonrasında ise Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle oldukça çalkantılı bir döneme girdik. Böylesi bir dönemde ihracat rekorları kırarak hızla büyüyen plastik sektörümüzün geleceği inanıyorum ki orta-uzun vadede de oldukça parlak olacak. Bilhassa dünyada artmaya devam eden plastik kullanımının 2050 yılına kadar geçecek süreçte de hızlı ivmesini sürdürecek olması geleceğe daha umutlu bakmamızı sağlıyor. Ülkemizde de üretimi teşvik eden politikaların daha fazla benimsenmesi ve hayata geçirilmesi durumunda plastik sektörümüz çok daha yukarılara çıkacaktır. Bu süreçte sektör olarak bizlere düşen görev ise daha yüksek katma değerli üretimler yapmak. Ar-Ge, Ür-Ge ve markalaşma konusunda adımlar atmak.

Hepinize sağlık ve mutlulukla dolu hayırlı işler diliyorum.
ÖMER KARADENİZ
BAŞKAN